Obecnie Zespół Szkół w Świątnikach Górnych składa się z:

• Liceum Ogólnokształcącego
  • Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica
  • Szkoły Branżowej I Stopnia

Liceum Ogólnokształcące

Aktualnie w klasach licealnych uczy się łącznie ponad 120 uczniów w sześciu oddziałach klasowych (po dwa oddziały na każdym poziomie). Nauka trwa trzy lata, a po jej zakończeniu absolwenci uzyskują solidne przygotowanie do uzyskania satysfakcjonujących wyników egzaminu maturalnego. Uczniowie zgodnie z oferta edukacyjną mają do wyboru klasę mundurową lub ogólną.

Klasy mundurowe:

Uczniowie lubiący oprócz zdobywania wiedzy książkowej, także aktywność fizyczną, doprawioną szczyptą adrenaliny doskonale odnajdują się w klasach mundurowych. Absolwenci tych klas, poza gruntownym przygotowaniem ogólnokształcącym zdobywają szerokie pojęcie o pracy służb mundurowych. To znacznie ułatwia im kontynuowanie nauki w tym kierunku lub rozpoczęcie już pracy zawodowej w takich służbach jak np.: wojsko, policja, straż pożarna, straż graniczna itp. Nauka w klasie mundurowej to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Nasza Szkoła współpracuje z:

• VI Batalionem Logistyczno – Desantowym w Krakowie
  • Komendą Powiatową Policji w Krakowie
  • Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Nauka w klasie mundurowej to również:

• zajęcia praktyczne prowadzone przez zawodowych żołnierzy, strażaków i policjantów
  • wyjazdy na obozy terenowe
  • wyjazdy na poligon wojskowy
  • ćwiczenia na strzelnicy
  • poznanie technik samoobrony
  • wyjazdy do zaprzyjaźnionych jednostek i poznanie specyfiki pracy w wojsku, policji, straży pożarnej
  • i wiele innych ciekawych wydarzeń !

Klasy ogólne:

To coś dla tych, którzy mają tysiące pomysłów na życie, ale niekoniecznie związanych z pracą w mundurze. Absolwenci klas ogólnych (podobnie jak ich koledzy i koleżanki z klas mundurowych) również uzyskują bardzo dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego, a swoje pasje mają możliwość realizować i poszerzać w ramach prowadzonych w szkole kół zainteresowań i licznych zajęć dodatkowych. Ponadto po pierwszej klasie uczniowie wybierają przedmioty, które będą realizowali w formie rozszerzonej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica

Szkoła Branżowa I Stopnia

W Zasadniczej Szkole Zawodowa im. Stanisława Staszica uczniowie uczą się obecnie na poziomie klasy drugiej i trzeciej. W związku z reformą systemu oświaty wspomniany typ szkół ulega wygaszeniu, a w miejsce dotychczasowej szkoły zawodowej od roku szkolnego 2017/2018 została utworzona Szkoła Branżowa I Stopnia  i to właśnie w niej uczą się aktualnie uczniowie klasy pierwszej. Obie wymienione szkoły skierowane są do uczniów pragnących uzyskać kwalifikacje zawodowe i szybko wejść na rynek pracy z szeroką gamą umiejętności. Nauka w tych szkołach trwa trzy lata, po których absolwent uzyskuje świadectwo ukończenia, oraz możliwość (jak również potrzebne umiejętności) przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie.

Aktualnie w naszej szkole uczniowie uczą się w klasach wielozawodowych. Każdy z nich ma do wyboru kształcenie w zawodzie:

• Fryzjer
  • Kucharz
  • Cukiernik
  • Sprzedawca
  • Ślusarz
  • Kowal artystyczny
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Elektromechanik pojazdów samochodowych
  • Blacharz samochodowy
  • Wędliniarz
  • Murarz-tynkarz
  • Stolarz
  • Tapicer
  • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • Lakiernik
  • Kamieniarz
  • Monter urządzeń i sieci

Tak szeroka oferta zawodów sprawia, że każdy uczeń znajduje coś dla siebie, a jako absolwent jest w pełni przygotowany do podjęcia pracy zawodowej.